Bjerreds GF logo
Bjerreds Gymnastikförening
PARKOUR
Vad är Parkour?

Gymnastikparkourfreerunning och tricking är besläktade och fungerar strålande bra ihop. Inom Parkour, Freerunning och Tricking en annan kroppslig utmaning än inom traditionell gymnastik. 

Med ett lekfullt och kreativt tillvägagångssätt, en stor önskan om att utvecklas och en djup passion för träning  testar vi gränser, tränar säkert, lär av varandra och trivs gott ihop.

Parkour/Freerunning
Kort och gott kan man säga att det här gäller att ta sig mellan 2 punkter på snabbast, smidigast och smartast sätt. Dock inte på det mest traditionella sättet utan med fantasi och utmaning inblandat.

Tricking
Om man tar parkour/freerunning och blandar in lite volter här och där också så har du denna gren.

BGF har sedan HT-13 Parkour i programmet och våra ledare har gått kurser i Svenska gymnastikförbundets regi. 

 

VI BEHÖVER BLI FLERA LEDARE!
Det finns många barn som är sugna på att börja med parkour men ont om platser! 
HÖR GÄRNA AV DIG TILL PARKOURSEKTIONEN OM DU VILL ANTA EN ROLIG UTMANING OCH BLI LEDARE! Vi befintliga ledare finns som stöd.
Föreningen erbjuder PKTR-utbildning via Svenska gymnastikförbundet: http://pktr.se/utbildning/

 

Barn till ledare/ledarassistenter har förtur till ledarens/ledarassistentens grupp.

Barn till ledare/ledarassistenter har förtur till andra grupper i mån av plats och att kunskapskraven för den aktuella gruppen är uppfyllda.

Reportage om Parkourparken i Lommabladet
2019-09-19 11:12
Från vänster: Finn Nilsson, Sara Ellis Nilsson, Otto Malmqvist, Stina Nilsson, Oskar Nilsson Malmqvist och Arthur Nilsson. Foto: John Nordh, Lokaltidningen
Förra veckan träffade en reporter på Lokaltidningen Lomma ett par tränare och ett litet gäng parkourutövare från föreningen. Här kommer en länk till reportaget om parkourparken!

http://lommabladet.lokaltidningen.se/nyheter/2019-09-05/-VIDEO-Full-fart-och-h%C3%B6ga-hopp-i-parkourparken-5698164.html 
BGF Parkour och parkourparken i Sydsvenskan
2019-02-21 21:52
Sydsvenskan gjorde ett reportage om den kommande parkourparken, den 21 februari 2019. Läs artikeln här: https://www.sydsvenskan.se/2019-02-21/nu-ska-bjarreds-nya-parkourbana-byggas
BGF Parkour i Sydsvenskan
2017-06-14 15:31
Sydsvenskan gjorde ett reportage om vår Parkourverksamhet i oktober -14. Läs artikeln här!

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Bjerreds GF, 20/08 15:25 
Bjerreds GF, 19/02 10:27 
Bjerreds GF, 05/09 09:52 
Bjerreds GF, 20/05 11:14 
Bjerreds GF, 04/04 23:01 
Bjerreds GF, 04/02 22:59 
Sponsorer
Annonsbild för gräsrotenAnnonsbild för gräsroten
Föreningskläder
Länkar